Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek Mesaj-136a97a

Join the forum, it's quick and easy

Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek Mesaj-136a97a
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» En Hızlı Resim Upload Sitesi
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptyC.tesi Ocak 25, 2014 11:09 am tarafından beyazseo

» Full HD Film İzleme Sitesi
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptyCuma Ocak 24, 2014 12:39 pm tarafından beyazseo

» En Güncel Kişisel Blog Sitesi
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptySalı Ocak 21, 2014 1:11 pm tarafından beyazseo

» HD 720p Tek Parça Film İzle
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptySalı Ocak 21, 2014 12:19 am tarafından beyazseo

» En orjinal düğün ve sünnet davetiyeleri
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptySalı Ocak 14, 2014 6:12 pm tarafından beyazseo

» En ucuz Baymak kombi fiyatları
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptyPtsi Ocak 13, 2014 10:42 pm tarafından beyazseo

» En uygun Çanta , Cüzdan , Tayt Burada
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptyPaz Ocak 12, 2014 2:44 pm tarafından beyazseo

» Canlı Tv - Star tv canlı izle - Trt canlı izle
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptySalı Ocak 07, 2014 11:44 am tarafından beyazseo

» 2014 Album Download - Vevo
Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek EmptyÇarş. Ocak 01, 2014 11:21 pm tarafından beyazseo

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde Firkateyn adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anahtar-kelime

Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek

Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek Empty Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek

Mesaj  Zee Cuma Ağus. 07, 2009 8:26 pm

Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek

Keneler Radyosyonla Hadım Edilecek Kene
Havaların ısınmasıyla kendini gösteren kenelerle mücadele için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) bünyesinde yürütülen kısırlaştırma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Geçen yıl 55 vatandaşın ölümüne neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü taşıyan keneler, tek tek toplanarak radyasyonla hadım ediliyor. Çalışma ile kısır kenelerle radyasyona uğramayan keneler, dişi kenelerle karşılaştırılıyor ve tepkileri ölçülüyor. Yumurtlamada gecikme olup olmadığı, ayrıca yumurtalardan çıkan kene larvalarına kısırlaştırma özelliğinin ne kadar taşındığı inceleniyor. Beklenen başarı elde edilmesi halinde, hadımlı keneler sayesinde her yeni kene yavrusunun kısır doğması sağlanacak. Bu şekilde kene popülasyonu büyük ölçüde kontrol altına alınacak. Böylece kenelerin insan sağlığı açısından tehdit olması önlenebilecek. Laboratuar ortamında denenen yöntemden başarı elde edilmesi halinde, hadımlı keneler özellikle İç Anadolu'nun Kuzeyi'ne salınacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (SANAEM) ziyaretinde, yaz aylarının kabusu keneyle mücadele anlatıldı. SANAEM Hayvancılık Biriminden Doç. Dr. Zişan Emre, KKKA ile mücadelede kurum olarak yaptıkları çalışmalar konusunda Bakan Güler ve basın mensuplarına bilgi verdi.
Erkek kenelerin laboratuar ortamında kısırlaştırıldığını belirten Emre, hadım edilen kenelerin dişi kenelerle aynı ortama konulduğunu söyledi. Kısır kenelerle radyasyona uğramayan kenelerin dişi kenelerle karşılaştırıldığını belirten Emre, alınan tepkiyi ölçtüklerini anlattı. Yumurta üzerindeki çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Emre, "Yumurtlamada gecikme oluyor mu yoksa daha mı erken oluyor, ona bakıyoruz. Ayrıca yumurtalardan çıkan kene larvalarında kısırlaştırma özelliği ne kadar taşınıyor, onu ölçüyoruz." dedi.

Kısır Keneler Pilot Köye Salınacak

"Başarılı olunursa büyük problem çözülecek." diyen Emre, kısırlaştırılan kenelerin doğaya salınacağını belirtti. Öncelikle pilot bir bölge seçileceğini ifade eden Emre, kene sayısı belli olan bu bölgede laboratuar sonuçlarının aynen çıkıp çıkmadığının belirleneceğini vurguladı. Emre, başarı yakalanırsa ardından Tarım Bakanlığı'nın devreye gireceğini aktardı.
Bu sene yaz aylarında da kene tehdidinin olacağını kaydeden Emre, ilaçlama çalışmalarının hem pahalı hem de kesin sonuç vermediğini söyledi. Kimyasal ilaçlama sırasında hayvanlardaki kenelerin ağır çatlaklarına saklandığını kaydeden Emre, doğanın da zarar gördüğünü belirtti.
Zee
Zee
Değerli Üye
Değerli Üye

Rep Gücü : 334

http://x-zee.tr.gg/